Fakty Jebać fałsz
8
watermark logo

Misja zniemczania. O architekturze i urbanistyce Trzeciej Rzeszy w Polsce – wykład Nielsa Gutschowa

0 Wyświetleń

Dziedzictwo Trzeciej Rzeszy pozostaje dziedzictwem kłopotliwym. Niemieckie plany podboju i hitlerowska polityka ludobójstwa, zwłaszcza w Polsce bezpośrednio powiązana z urbanistycznymi wizjami okupantów, przesądziły o jednoznacznej kwalifikacji całego dorobku architektów Trzeciej Rzeszy jako „dziedzictwa nienawiści”. Nie powinno to jednak oznaczać marginalizowania i ignorowania w badaniach nad sztuką XX wieku w Polsce tego zjawiska. W literaturze polskiej problem dziedzictwa kłopotliwego był przez wiele lat ze zrozumiałych względów pomijany, lub informowano o nim w sposób pobieżny. Z biegiem czasu i powolnym wygasaniem emocji, podjęcie gruntownych badań nad tematem dziedzictwa Trzeciej Rzeszy staje się możliwym. Mało tego, temat wymaga być kompleksowo zbadany, należycie opracowany i oceniony.

Film jest zapisem wykładu Nielsa Gutchowa podczas konferencji „Kłopotliwe dziedzictwo Trzeciej Rzeczy w Polsce". Wydarzenie odbyło się w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie w dniach 3,4 grudnia 2018 r.

Każdy z uczestników wykładu w MCK otrzymał przed spotkaniem cytaty z lat 1939–1941 autorstwa Ewalda Liedecke, głównego planisty Okręgu Rzeszy Gdańsk-Prusy Zachodnie, na temat celów okupacji ziem polskich. Fragmenty te mówią więcej niż jakikolwiek komentarz analityczny. W sposób autentyczny pokazują pogardliwą postawę niemieckiego architekta wobec polskiej kultury. Wykład poświęcony był nie tylko Ewaldowi Liedecke, ale również innym architektom i urbanistom niemieckim, którzy znaleźli się wśród chętnych pomocników reżimu nazistowskiego. Byli to fachowcy, którzy projektowali i realizowali w miastach okupowanej Polski ratusze i osiedla, a także obozy pracy i obozy zagłady. W ich planach Poznań i Łódź, Kraków i Auschwitz miały zostać miastami niemieckimi. Po 1945 roku niektórzy z nich znaleźli się pośród tych, którzy przyczynili się do zapewnienia ciągłości funkcjonowania architektonicznej elity na zachodzie Niemiec.

Niels Gutschow (1941) – niemiecki architekt i historyk architektury. Jego zainteresowania koncentrują się wokół historii i urbanistyki okresu II wojny światowej oraz okresu powojennego w Europie Środkowej. Jest specjalistą w dziedzinie architektury Azji. Od początku lat siedemdziesiątych prowadzi badania w Nepalu i Indiach na temat miasta i rytuału. Od 2013 roku Niels Gutschow jest członkiem Freien Akademie der Künste w Hamburgu. Jest kuratorem wystawy Die erwartete Katastrophe (2013) w której ocenił spuściznę swojego ojca, architekta okresu III Rzeszy, Konstantego Gutschowa. Jego publikacje obejmują około 150 artykułów w czasopismach ponad trzydziestu książek, w tym Ordnungswahn: Architekten planen im „eingedeutschten Osten“ 1939–1945, wydanej w 2001 roku. W 2009 otrzymał Nagrodę Literacką Stowarzyszenia Niemieckich Architektów i Inżynierów w Hamburgu, a w lutym 2015 roku został odznaczony Federalnym Krzyżem Zasługi (Bundesverdienstkreuz).

Pokaż więcej
0 Komentarze sort Sortuj wg

Następne wyżej