close

Please download Streambang Messenger Only Here

watermark logo

GMO jest wszędzie, a o tym nie wiesz!

0 Wyświetleń • 10/29/22
Udostępnij
kod umieszczania
Fakty Jebać fałsz
Fakty Jebać fałsz
13 Subskrypcji
13

Miniatury filmów zostały wykonane samodzielnie przez autora niniejszego kanału lub pobrane na zasadzie CC0 (Creative Commons Zero) z domen publicznych i w żaden sposób nie naruszają niczyich praw autorskich.

Żywność genetycznie zmodyfikowana (GMO) musi być odpowiednio znakowana. Nie dotyczy to jednak produktów spożywczych, które zawierają mniej niż 0,9% wagowych składnika genetycznie zmodyfikowanego. Obowiązujące przepisy prawne zezwalają do wprowadzenia na rynek tylko takich produktów, które nie stanowią zagrożenia dla zdrowia ludzi i środowiska.

Żywność nieoznakowana nie może zawierać GMO. Zatem jaja, sery, produkty ekologiczne z napisem: "bez GMO" są pod tym względem jednakowe z nieoznakowanymi. Niemniej klienci często o tym nie wiedzą, uważając, że taki dodatkowy napis na opakowaniu czyni produkt bardziej atrakcyjny. Wykorzystują to producenci żywności, podwyższając często cenę.

Miód od transgenicznych pszczół, ser i wino od zmodyfikowanych genetycznie mikroorganizmów, jaja, mleko i mięso od zwierząt karmionych paszą GMO, nie są uważane za żywność GMO.

Kontrola jakości w produktach GMO-free dotyczy tylko karmy (paszy), zaś nie poddaje się kontroli mięsa, mleka, jaj, dlatego nie można wykryć, że producent oszukiwał i stosował żywność GMO w hodowli zwierząt bezpośrednio przed kontrolą. Sekwencja GMO jest rozkładana w przewodzie pokarmowym zwierząt, więc nie można ustalić, co one jadły na przykład dzień wcześniej. Nawet się takich analiz nie prowadzi.

Piśmiennictwo:
1. Kolasińska D.: AgroFakt, 2017
2. GMO ekoportal (dostęp 21.09.2018).
3. WHO. Frequently asked questions on genetically modified foods, 2015.
4. EFSA Journal, 2011, 9, 2150.

Pokaż więcej
0 Komentarze sort Sortuj wg
Facebook komentarze

Następne wyżej

Auto odtwarzanie