Jasna Strona
Jasna Strona 29 Jan 2020
1
watermark logo

7 błędów poznawczych, które rządzą całym naszym życiem

0 Wyświetleń

Czy wiedzieliście, że można sprzedać banknot dwudziestodolarowy za jego dziesięciokrotną wartość? Albo że osoba, do której czujecie pociąg fizyczny, nie jest aż tak inteligentna i zabawna jak wam się wydaje? Rzeczy te nazywane są błędami poznawczymi [błędy poznawcze] i rządzą naszym całym życiem bez naszej wiedzy. Oto niektóre z najbardziej znanych błędów poznawczych...CZAS:

Zjawisko „ograniczonej świadomości” 0:24

Efekt wabika 2:28

Efekt aureoli 4:10

Efekt kadrowania 5:13

Złudzenie kontroli 6:16

Efekt doktora Foxa 7:52

Efekt świateł reflektorów 9:24

#psychologia #ludzkiumysł #jasnastronaMuzyka: Epidemic Sound https://www.epidemicsound.com/STRESZCZENIE:

- Jak trudno byłoby wyciągnąć 20 dolców od magistranta? Profesor Max Bazerman twierdzi, że to przysłowiowa bułka z masłem. W 2010 r. po raz pierwszy przeprowadził w grupie swoich studentów eksperyment, organizując prostą aukcję: oferował 20 dolarów osobie, która zapłaci najwięcej. Dwudziestodolarowy banknot został sprzedany za $204

- Jedynym powodem, dla którego pojawiła się trzecia opcja, jest zrobienie z niej wabika, by zmusić was do zakupu droższego produktu.

- Może nie zwróciliście na to uwagi, ale kiedy widzimy atrakcyjną osobę, mamy tendencję do wyolbrzymiania pozytywnych cech jej charakteru. I to jest sedno „efektu aureoli”.

- Preferujemy opcję opisaną pozytywnie, nawet kiedy jedyna alternatywa jest dokładnie taka sama. Jeśli ta ostatnia zostanie przedstawiona negatywnie, ludzie ją odrzucą.

- Badanie pokazuje, że nawet jeśli sytuacja jest zupełnie zdana na przypadek, ludziom wydaje się, że ich wybór w jakiś sposób wpływa na rezultat. Lubimy wszystko kontrolować, prawda?

- Pozytywne nastawienie i żywotność aktora całkowicie oszukały publiczność wysoko wykształconych specjalistów. Jeśli kiedykolwiek słyszeliście mówców motywacyjnych i byliście zainspirowani ich ideami...no cóż, są szanse, że doświadczyliście efektu dr Foxa.

- Jeśli kiedykolwiek czuliście się skrępowani, wychodząc z domu w dwóch różnych skarpetkach, martwiąc się, że wszyscy będą się z was śmiać i wytykać palcami, padliście ofiarą efektu reflektora.


******
Zasubskrybuj nasze kanały:

5-minutowe Sztuczki
https://bit.ly/2J4IN8l
5-MINUTOWE SZTUCZKI dla DZIEWCZYN
https://bit.ly/2txVU7w
5-MINUTOWE SZTUCZKI dla DZIECI
https://bit.ly/2F40z7V
PRAWDZIWE HISTORIE
https://bit.ly/2J3Cdis

Pokaż więcej
0 Komentarze sort Sortuj wg

Następne wyżej