close

Please download Streambang Messenger Only Here

watermark logo

Zbrodnia w Kozłówku: Polacy zamordowani za pomoc Żydom - Marian Irzyk. Świadkowie Epoki

0 Wyświetleń
Fakty Jebać fałsz
10
Opublikowany w dniu 28 Dec 2019 / w Podróże & wydarzenia

Witamy na kanale Świadkowie Epoki. Jeśli uważasz materiał za WARTOŚCIOWY prosimy o "ŁAPKĘ W GÓRĘ". Zapraszamy też do oglądania innych nagrań z kanału "Świadkowie Epoki".
Prosimy o SUBSKRYPCJĘ, pozwoli nam to rozwinąć kanał i dzielić się coraz ciekawszymi historiami.
Zachęcamy też do podzielenia się swoją opinią w KOMENTARZACH. A może znasz kogoś, kto mógłby opowiedzieć nam swoją historię? Pisz do nas na adres: swiadkowieepoki@instytutpileckiego.pl

Nasz dzisiejszy bohater:
Marian Irzyk (ur. 1940 w Markuszowej), działacz „Solidarności” w Rzeszowie i inicjator budowy pomnika upamiętniającego Polaków zamordowanych za pomoc Żydom w Kozłówku koło Strzyżowa. W 1942 grupa Żydów zbiegłych z getta chroniła się w ziemiankach w lasach na granicy wsi Kozłówek, Markuszowa i Oparówka. Wiosną 1943 Niemcy dowiedzieli się o nich i wszystkich zamordowali – część zginęła od granatów wrzuconych do ziemianek, reszta została zastrzelona po wybiegnięciu z kryjówki. 3 lipca 1943 Niemcy przyjechali do Kozłówka i zamordowali pięcioro Polaków, podejrzewanych o udzielanie pomocy ukrywającym się w pobliżu Żydom. Szósta osoba została zawieziona do Jasła i tam Niemcy zabili ją po przesłuchaniu. Marian Irzyk pamięta znicze palące się na grobach pomordowanych tuż po zbrodni. Siedemdziesiąt lat po tych wydarzeniach postanowił je upamiętnić i stanął na czele społecznego komitetu budowy pomnika ku czci pomordowanych. Pomnik został uroczyście odsłonięty 14 września 2013.

Copyright by Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego.

Pokaż więcej
Booking.com
0 Komentarze sort Sortuj wg

Następne wyżej